Jøtul wytwarza kominki z żeliwa od 1853 roku. To jest bardzo odpowiedni materiał, który wytrzymuje wysokie temperatury i gwałtowne ich zmiany. Dlatego Jøtul wybiera żeliwo dla swoich kominki, podobnie jak producenci samochodów używają żeliwa do produkcji silników.

Żeliwo w Jøtulu pochodzi ze złomu pozyskiwanego od lokalnych firm recyklingowych. W trakcie jego topienia usuwane są zanieczyszczenia i równocześnie dodawany jest węgiel i różne związki pozwalające uzyskać odpowiedni skład. Gdy roztopione żeliwo osiągnie odpowiednią temperaturę, jest analizowane w fabrycznym laboratorium w Kråkerøy i w razie potrzeby dodawane są odpowiednie składniki, które sprawiają, że otrzymuje się znane z jakości żeliwo Jøtul. Automat odlewniczy wlewa płynne żeliwo do form ze specjalnego piasku, w których po zastygnięciu, przekształca się w odlewy do nowoczesnych pieców na drewno Jøtul.

Nadaje się do pracy w ekstremalnych warunkach temperaturowych

Żeliwny piec na drewno składa się z części, które są formowane poprzez odlewanie. To sprawia, że żeliwo jest bardzo stabilnym materiałem, który nie skręcać się ani deformuje pod wpływem temperatury. Przykładem znanym z codziennego życia jest różnica w zachowaniu rozgrzanej, żeliwnej patelni polanej zimną wodą a blaszaną foremką do pieczenia.

Pomimo że są wykonane z prawie takiego samego materiału, reagują zupełnie inaczej na zmiany temperatury. Tam gdzie foremka deformuje się, żeliwo zachowuje swój pierwotny kształt.

Materiał formowalny

Żeliwo jest odlewane w formach przestrzennych (3D). W ten sposób możliwe jest, aby utworzyć bardziej szczegółowy projekt, zawierający skomplikowane kąty, narożniki i różne wzory. Takie dokładne odwzorowanie przyczynia się do podniesienia poziomu jakości produktów - zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie. Produkty są postrzegane jako jednolite i solidne, pozbawione spoin i szwów, które są narażone na zmęczenie i uszkodzenia w czasie eksploatacji.

Trwały

Z tego samego powodu co producenci samochodów, którzy wytwarzają bloki silników z żeliwa, Jøtul zdecydował się produkować swoje piece i wkłady kominkowe na drewno z żeliwa. Kiedy dostarczamy produkt, który powinien trwać przez pokolenia lub dłużej, nie możemy iść na kompromis odnośnie jakości materiału. Prowadzenie odlewni jest kosztowne i wymaga dużych inwestycji. Ponadto, wprowadzenie do produkcji każdego kominka wymaga znacznie większych inwestycji w postaci form. Jednak w wynikiem otrzymujemy produkt, którym możesz cieszyć się wiele lat.

Wymienne części

Żeliwne piece i wkłady kominkowe na drewno składają się z wielu mniejszych części, które są ze sobą skręcane. Pomiędzy nimi znajduje się żaroodporna mastyka, aby palenisko było całkowicie szczelne. Możliwość wymiany każdej część produktu w połączeniu z wiodącymi na rynku warunkami gwarancyjnymi, oraz dostęp do części zamiennych, daje każdemu posiadaczowi produktów Jøtul poczucie bezpieczeństwa, gdy będą się cieszyć swoim kominkiem przez wiele lat.

Nacisk na recykling materiałów i ochronę środowiska

Produkcja kominków Jøtul odbywa się się w zakładzie wcześniej znanym jako Kråkerøy Verk w Fredrikstad, w Norwegii. Lokalne zakłady recyklingu dostarczają nam codziennie złom. Przetapiamy go i przekształcamy w nowoczesne kominki. Ponieważ produkcja odbywa się w środku dzielnicy mieszkaniowej, wymagania związane z ochroną środowiska i emisją zanieczyszczeń i hałasu są bardzo rygorystyczne. Jeśli połączymy to z faktem, że w wyniku spalania drewna otrzymujemy odnawialną o neutralnej emisji CO2, można bezpiecznie stwierdzić, że wybór produktów Jøtul jest wyborem dla lepszej ochrony środowiska i klimatu.